Az antik Shu pontok: a meridiánenergiák kulcsai

A hagyományos kínai orvoslásban (HKO) az antik Shu pontok a meridiánok olyan részén található pontok, ahol az energiaáramlás a legjelentősebb hatású. Alapvető szerepet játszanak a test energiaszabályozásában.
- Elhelyezkedésük: az alsó és a felső végtagok végétől haladnak a térdig illetve a könyökig.
- Kapcsolatuk az öt elemmel: minden antik Shu pont egy-egy elem energiájára hat (Tűz, Föld, Fém, Víz, Fa).
Az ősi kínaiak a meridiánok végtagokon futó szakaszát az ott található pontoban keringő energia minősége és funkciója alapján osztották fel. Eszerint a meridián elején vagy végén, a kéz- vagy lábujjaknál belépő energia a Kút pontba érkezik, onnan a Forrás, Patak, Folyó majd Tenger pontokba. Mivel az energia áramlása mindegyikben erőteljesen meghatározó és dinamikus, gyakori alkalmazásuk tökéletesen érthető.
Funkciójuk:
Az antik Shu pontok feladata a létrehozás, szabályozás, támadás, védekezés és az elem replikációja. A meridiánok energiáját harmonizálják, a kliens és a környezeti hatások igényei szerint erősítve vagy nyugtatva azokat.
Alkalmazásuk
Gyakorlatban a talált energia kiegyensúlyozatlanságok alapján alkalmazzuk őket. Például ha valakinek az energiája nem az aktuális környezeti hatásoknak megfelelő (például meleg időben hidegrázás), az antik Shu pontok segítségével az energia a helyzethez hangolható.
Az antik Shu pontok elnevezése
Az antik Shu pontok 5 kategóriába esnek, minden kategória egy a víz áramlásával kapcsolatos fogalomnak felel meg:
- Jing (Kút): az a pont, ahol az energia felemelkedik
- Ying (Forrás): ahol az energia a felszínre tör
- Shu (Patak): ahol az energia felhalmozódik
- Jing (Folyó): ahol az energia erőteljesen áramlik
- He (Tenger): ahol az energia a mélyben összegyűlik
Minden pontkategóriában megtalálható minden elem pontja. Kineziológiai alkalmazásukkal a Védvonalaink tanfolyamon dolgozunk.